Vinterparadis
2017-01-07 @ 18:41:00
Ett paradis av snö. För visst är snö otroligt vackert att se på? Och mysig ett par minuter innan man börjar frysa tårna av sig, haha! En liten vinterutflykt åkte vi ut på under förmiddagen idag. Bebborna (ja, alltså våra chihuahuor) verkade, trots att de vanligtvis är väldigt frusna, tycka det var otroligt roligt. Snön är ju i princip högre än vad dem själva är, men de lyckades plumsa (eller snarare dyka?) fram, haha! Troligen deras kämpande över att överhuvudtaget lyckas ta sig framåt som höll dem varma, men de såg defintivt inte ut att klaga, tvärtom! Vicki som vanligtvis gnyr när vi är ute längre än sisidär 5 minuter vid minusgrader ville knappt gå in igen. Det var tydligen spännande att skutta fram i snö! Uppskattar ni vintern & snö, eller är ni som mig, föredrar varmare grader?
Så underbara bilder!
Vilka fina bilder!! Vad har du för kamera/objektiv?
vad gulliga de är och tycks tycka om snön? går de efter snöbollar om du kastar? vår jolly är helt galen i dem. helt otrolig finlands väder ons-to -20 och på fredag blev det plötsligt -5, nu-1 och massor med snö. Härligt nog så är det lite ljusare. Just nu passligt och sugen på att åka skidor. Kanske imorgon blir ett pass.
Mmm svårt det där... med lite tänkande så blire: Jag föredrar ställen där man få uppleva liiite mer extrema äventyr! Som att vandra i Himalaya eller vara på Galapagosöarnas vita stränder =)... så vad det står på tempen är inte så viktigt för mig helt enkelt! Have a nice, take care
Men så söta!!!
Helt kär ju ❤




