
Tycker du det finns någon BMIgräns med träning? Kan en med ett BMI på 16 träna och få resultat?
Ett BMI på 16 är en rätt markant undervikt, kroppen har med andra ord inte de optimala förutsättningarna för att bygga muskler. Dessutom är skaderisken betydligt högre vid träning med undervikt, så jag rekommenderar inte att träna hårt när man försatt kroppen i detta läge. När du svälter dig själv bryter kroppen ned och använder sig av de reserver som finns, även muskelmassan. När du åter igen börjar äta normala mängder kommer kroppen börja bygga upp sig själv igen, även utan träning. Däremot kan jag tycka att lugn träning där syftet är att mjuka upp och sakta stärka kan vara bra.
Jag är vegetarian av etiska skäl (äter dock ibland fisk) och skulle vilja gå upp i vikt 5 kilo. Vad tycker du om vegetarism och kan man få resultat med det?
Självklart kan du få bra resultat! Det finns många livsmedel som är fantastiskt bra såsom bönor, fisk som du nämner, ägg (om du äter detta), qinoua, quorn (innehåller äggvita) samt produkter såsom kvarg och keso om du äter mjölkprodukter. Jag ser på vegetarism som en bra kosthållning, särskilt om man väljer att utesluta mjölkprodukter. Jag tror det bästa är att äta såsom vi åt för många år sedan, naturligt och till största del växtbaserat. Om vi ser tillbaka långt, långt i tiden var det just så vi åt – bär, frukt och växter. Någon gång ibland fångade vi oss ett djur och fick oss en köttbit. Tror många människor hade mått bra av att minska ner sin köttkonsumtion. Jag äter kött samt mjölkprodukter endast av anledning att jag tycker det är så himla gott.
Vilken viktökningstakt är rimligt?
Det beror helt på situationen. Är du väldigt underviktig kommer kroppen öka snabbare, det är bara naturligt. Men en person som ligger runt normalvikt, ca 0,5kg/veckan.
Tycker du det är nödvändigt att äta godis och skräpmat när man vill gå upp vikt? Är det ortorexi?Absolut inte. Det bästa är alltid att gå upp i vikt av näringsrik kost. Om det däremot handlar om en ätstörning och psykiska problem ska övervinnas anser jag att det är mer än nödvändigt att kunna äta godis och skräpmat utan att få ångest. Ortorexi är liknande anorexi där man istället är maniskt hälsosam kombinerat med överdriven träning.
Om jag ska svara superkort – ät mindre! Och/eller rör på dig mer. Den viktigaste faktorn vid viktnedgång är kalorier in - kalorier ut, du ska ligga på ett underskott. Ett enkelt sätt att hålla koll på vad och hur mycket man stoppar i sig är att använda matvåg och räkna kalorier. Det kan dock vara väldigt triggande och man kan hamna i en ond spiral. Istället kan man skriva upp allt man äter, eller kanske ta kort på det – är enkelt och går snabbt. Då får man en mer samlad bild av vad och hur mycket man äter under en dag och kan därför lätt korrigera kosten därefter.

Hur ser din vardagliga kost ut? Har du cheatmeals eller hur förhåller du dig till gotta? :-) Hur åt du vid deffen en vanlig dag? :)
Jag äter det jag känner för så länge jag inte har något specifikt uppsatt mål som förutsätter att jag har en viss kosthållning. Jag är dock van vid att äta nyttigt, och min kost består till största del av hälsosamma livsmedel. Jag har inte speciella dagar då jag tillåter mig att äta onyttigt eller så, nu under sommaren är jag väldigt avslappnad med kosten, och det slinker säkerligen ner något onyttigt varje dag. Vad som sedan är onyttigt är ju dock en definitionsfråga. Livsmedel som jag konsumerar till stor del är kyckling, nötfärs, ägg, äggvita, sallad av olika slag, mandelmjölk, kvarg, havregryn, vassleprotein, nötssmör, kakao samt smakhöjare/sötning såsom stevia strö och steviadroppar som jag använder till mycket. Hur jag åt under min deff kan du läsa om här.
Hur ser dina måltider ut? :)Det är så himla olika. Men jag gillar sallad, så det äter jag mer än gärna. (Även om min mage på senaste tid blivit känslig vid för mycket fibrer… suck.) Kyckling och nötfärs äter jag otroligt mycket av. Och ibland blir det hämtmat och annat som anses mindre nyttigt. Mycket utemat nu under sommaren.
Jag tycker jag unnar mig hela tiden, haha. Allt jag äter är gott, även om det endast är nyttiga ingredienser. Jag gör såser och dippar på kvarg, bakar nyttiga bakverk (kolla under kategorin recept), blandar till proteinblandningar som smakar kladdkakssmet osv.
Vill jag inte ställa mig och göra något som tar tid kan jag ta en Questbar, sockerfri choklad, jordnötssmör eller liknande. Ett grymt tips är att göra kakor på QuestBars, läs hur du gör här.

Det har jag. Planerar dock sällan in dem, utan känner efter när kroppen behöver det. Ibland kan det vara flera vilodagar i rad och ibland kan det vara att jag helt enkelt kör lättare pass. Uppläggen på dessa pass varierar.
Hur lärde du dig stå på händer? Det är mitt mål nu, jag är väldigt feg bara... Har du några tips? :)
I mina ögon kan jag inte heller stå på händer, haha! Jag måste ha en vägg, inte riktigt vågat mig ut på golvet ännu av rädslan att slå över, så jag är också feg ;) Egentligen borde man ha ett mjukt underlag att öva på, stranden nu på sommaren eller på en madrass som ändå har en stabil yta. Så det är mitt tips till både mig själv och dig, haha!
Att hela tiden bli lite bättre, kort och gott. Jag sätter upp kortsiktiga mål som långsiktigt har syftet att skapa den bästa versionen av mig själv :)
Om du inte fick styrketräna vad skulle du hålla på med för sport då? :)
Vad svårt. När jag var yngre höll jag på med ridning, men idag lockar det inte på samma sätt längre. Kanske gymnastik? Är fruktansvärt ovig, men det verkar riktigt kul. Och framförallt grymt bra träning.
Vilken är din favoritövning för att träna den nedre delen av magen? :)
Hängande benlyft, definitivt!
Vad är det roligaste att träna? Och om du bara fick träna en övning, vilken skulle du valt då? :)
Det är så himla svårt att svara på då favoritpasset varierar så otroligt mycket. Men rygg är väl alltid med i topp alla fall. Sen kan det hoppa mellan allt från axlar, bröst till ben. Mage är dock alltid tråkigt. Alltid. Haha. Hmm… definitivt en av basövningarna. Valet hade nog fallit på marklyft, en grym övning där man får med stor del av kroppen.

Jag hade samma problem förr! Är nog rätt vanligt. Jag fick börja om helt och hållet på vikterna, sänkte ner till ynka 30kg och nötte, nötte, nötte. Hade någon med mig som fick skrika till på mig så fort jag tenderade att böja in med ena benet eller liknande. Var noga med att sätta vikten jämt på hela foten. Filmade mig själv och rättade till det jag såg var fel. Körde utan skor eller med ett par med platt sula. Såg till att göra olika sorters knäböj – vanliga, front squats, med kettlebell osv.
Innan jag började med styrketräning var jag relativt inaktiv. Den enda sport jag utövat innan är ridning.
Kör du bara PW's som cardio? Även under deff?
Under deffen som var blev det endast PW's, det beror egentligen på ren lathet, jag tycker cardio är fruktansvärt tråkigt, så jag väljer hellre att äta mindre. Jag har dock tänkt att ta tag i konditionen… Har tänkt… Haha.
Kör du alls någon cardio/vardagsmotion och hur mycket? hur länge tar dina pass oftast?
Vardagsmotion är väl i princip bara promenader med min lilla vovve. Annars är jag rätt stillasittande. Kommer dock snart börja jobba på mitt gym som betyder mycket fysiskt arbete. Mina pass kan vara allt från 30 min till 2 timmar, beroende på vad och hur jag kör. Ett pass där jag är själv och supersetar går exempelvis mycket snabbare än ett tyngre pass med lång vila där jag kanske även tränar tillsammans med en eller flera.
Har du några snabba tips till en som vill ta tag i träningen?
Lägg upp en plan som du bestämmer dig för att hålla. Om ett gympass står på schemat för dagen har du redan mindset att ta dig dit och du behöver inte ”fundera på det” i soffan – det är ju redan bestämt! Bara följ din plan. Det är oftast där skon klämmer, att man istället fastnar i soffan exempelvis. När du väl kommer in i träningen och får in det som rutin (dvs, du måste hålla det kontinuerligt) kommer det bli hur kul som helst!

Börjar med att säga att du har min favoritblogg! Mycket gör ju bilderna, som alltid är så sjukt fina! Kan du inte göra inlägg om bildredigering, hur man tar bra foton mm? :)
Först och främst – tack så jättemycket! Vad glad jag blir! Det kan jag absolut göra! Ska försöka få ihop ett inlägg om det inom kort.
Skulle du kunnat göra någon videoblogg där man får följa dig genom dagen? :D
Vilket roligt förslag! Måste nog dock våga mig på det här med videobloggar överhuvudtaget först, haha ;) Men är ni sugna på att höra min vackra småländska stämma (haha!) så får jag försöka mig på det. Ni kan ju hojta till i kommentarsfältet om ni tycker det är en bra idé, är det stor efterfrågan ska jag självklart se till att ordna en videoblogg :)
Har du förstorat läpparna?
Ja, det har jag. Det är dock ett ämne som går ur kroppen efter ett par månader igen, med andra ord måste man fylla på om man vill behålla resultatet. Jag har gjort mina på Face Design hos duktiga Susanne här i Kalmar.
Ångrar du dig någon gång att du gjorde för stora bröst?
Jag har aldrig ångrat mig, inte en sekund. Är supernöjd med allt från storlek till form, det blev precis som jag ville ha det :)

Inte så bra som den borde, hehe. Är en sådan person som går och lägger mig med sminket på lite för ofta, sköter min hy hemskt dåligt. Började nyligen använda Mary Kays produkter i ett försök att få ordning på det där, dessvärre passade det märker inte mig alls, så det rann ut i sanden. Som tur är har jag trots mitt slarv aldrig problem med min hy eller likande. När det kommer till smink använder jag foundation, puder i en något mörkare ton, eyeliner, ögonskugga samt mascara.
Vad gör du om 5 år? :)
Jag har jobbat mig uppåt med bloggen och även utanför, min inkomst är betydligt högre. Flyttat till större lägenhet alternativt hus, möjligtvis i en annan stad. Förlovad med Timmy, kanske även hunnit med giftermål. Inga barn ännu, på sin höjd börjat fundera på första. Träning är fortfarande ett stort intresse som utövas frekvent så fort tiden räcker till.
Hur gör du när du fotar på gymmet? Är din kille alltid med dig och tar kort? Använder du självutlösare? Jag antar att du fotar med en systemkamera, emn är det inte pinsamt? ;) Jag skäms bara jag tar en mobilselfie på gymmet hehe.
Oftast är det min pojkvän som knäpper av bilderna. Visst har han blivit duktig? Från att jag använt honom som ett stativ ”Stå exakt här, ta bilden på detta sätt, när jag gör såhär” till att han faktiskt går runt själv och klickar av. Både fördelen och nackdelen med att ha en flickvän som är bloggare? Tvingas ta en massa bilder, men duktig blir man! Haha.
Jag använder en systemkamera, det stämmer. I början tyckte jag också det var pinsamt, men nu är jag så van. Jag ser säkerligen rätt fjollig ut när jag står där och posar, men tänker som sagt inte alls så längre. Jag driver en träningsblogg, så självklart måste jag ta bilder, det är en del av mitt jobb. Tycker nog det är roligt snarare än pinsamt och jobbigt nuförtiden.
Kul att det var så varierade frågor från er! Hoppas ni känner att ni fått bra svar :)Hej!
Superbra blogg:) Läser den ofta.
Funderar dock över kommentaren gällande vegetarisk kost. Jag var själv vegetarian, främst av etiska själ. Kom sedan i kontakt med en bok som heter "Vegomyten". Den är skriven av en kvinna som var vegan i 20 år, av bla etiska själ, men blev mycket sjuk.
Många upplever en positiv effekt av en veg kost i början då man ofta börjar äta mer grönsaker. Tidigare har man kanske levt på makaroner och falukorv. Givetvis blir man då piggare, får en finare hy osv genom att äta mer grönsaker.
Vad som händer är att kroppen med åren kommer att "utarmas" inifrån på näring. Detta kan ta lång tid dock. Det går inte att få i sig tillräckligt med protein om man inte äter kött eftersom proteinet inte är uppbyggt likadant i de vegetariska alternativen.
Sojaprodukter äts av många vegetarianer. Sojan är kemiskt framställd och är direkt farlig för oss. Det är skrämmande att läsa innehåller på produkter från Hälsans kök, Astrid och aporna osv. Rena kemiska industrin.
Är man veg av etiska själ bör man också tänka till här då sojaindustrin kräver måååånga djurs liv.
I alla fall, hade varit kul om du läste boken och skrev dina åsikter. Väldigt intressant studie hon har gjort (boken är typ slutsåld överallt) och tycker det är ett viktigt ämne. Finns även en intressant bok om kolhydrater (bönor, frukt etc) påverkan på hjärnan.
I alla fall, alla har rätt att själv välja hur man vill leva. Men är man vegetarian bör man ändå läsa boken för att se om man fortfarande står fast vid sina tidigare åsikter (precis som om man äter kött bör läsa vad vegetarianer har att säga). Jag själv kommer aldrig att göra om misstaget att utsätta min kropp för det igen.
Menar inget illa med kommentaren! Hoppas jag gjort det tydligt :)
Kul. Hoppas du tycker den är intressant och kanske skriver lite om den sen:)
Jag har även precis som du haft ätstörning. Dock hade jag även problem med depression osv. Ändrade kost och fick ordning på hjärnspökena. Väldigt intressant.
http://www.drperlmutter.com/ - Superbra texter om kost och hur det påverkar vår hjärna :)
Hur länge spenderar du per dag/vecka att blogga? Är bloggen ditt jobb? Får du betalt av att blogga? Är lite intresserad så hoppas du svarar. Grym blogg!
Hej
Hej! Jag det börjar närma sig operation för mig på proforma clinic och börjar vela om jag har valt för stora inlägg. Jag har en b kupa idag och ska lägga in 325 cc. Vad har du lagt in? :)

8