90 000 KR

2017-01-22 @ 17:59:14
När lägger man för mycket pengar på mat? Lite så gick tankarna när jag slängde ett öga på ICA's sammanfattning för året 2016. Vi har ett bonuskort för egenskanning, och varje månad trillar en sammanfattning, erbjudaden och bonus ned i brevlådan. Jag brukar öga igenom den lite snabbt, men idag fastnade mitt öga på summan för förra årets förbrukning på mat (som är köpt på ICA). Närmare 89 000 kr. Vilket blir ca 7400 kr per månad. För två personer. 3700 kr per person. Eh. Är inte det sinnes mycket? Nog att jag var medveten om att vi har en stor matbudget, men så pass?! Visserligen köper vi mycket ekologiskt osv, men då har vi inte ens räknat med småköp vid tillfällen då man inte har ICA-kortet med sig, köp i andra matbutiker, kosttillskott eller restaurangbesök och hämtmat, vilket bara det blir minst en gång i veckan. Med andra ord skulle man kunna lägga på ytterligare x antal tusen... Hur mycket pengar lägger ni på mat varje månad? Och hur många är ni i hushållet? Skulle vara superintressant att höra!
// We spent almost 90 000 sek at food last year, and that's only from ICA, so nothing from other stores, restaurants, supplements and so on. Isn't that crazy much for just two people? How much do you spend at food every month? 
Taggar: mat, matbudget, månadsbudget, pengar;
Kategorier: Vardag 28


Follow on Bloglovin
Kommentarer:
#1: Ljuva Julia
2017-01-22 @ 18:17:11

det låter rätt mycket ja... fast alltså, kanske inte..! Vi är två och lägger 5000 kronor på ICA-kortet. Handlar upp det varje månad och sista veckan betalar vi alltid med kort. Och sedan alla andra köp när man, som du säger, inte använder kortet... Well, nog kan man göra bättre ifrån sig om man vill ;)

Svar: Jaa, man skulle säkert kunna få ned kostaderna enormt om man försökte! Men vi gillar mat. Mycket mat. Ekologiskt mat. Haha, så ja, det kostar väl därefter också. Men vi ska nog kunna se över det hela och få ned det någon tusenlapp iallafall :D
GoForFit

#2: A
2017-01-22 @ 20:54:06

10 000 i månaden på Ica. Då räknas inte småköp på andra ställen eller när vi äter ute/köper hem mat. Vi är två vuxna och tre barn (varav ett är liten bebis). Tycker det är mycket...

Svar: Jäklar! Ja, det är rätt mycket. Iofs har ni även tre barn, men ändå rätt höga summa. Vi är inte ensamma om att lägga enorma mängder på mat med andra ord, haha :)
GoForFit

#3: A
2017-01-22 @ 20:54:07

10 000 i månaden på Ica. Då räknas inte småköp på andra ställen eller när vi äter ute/köper hem mat. Vi är två vuxna och tre barn (varav ett är liten bebis). Tycker det är mycket...

Svar: Jäklar! Ja, det är rätt mycket. Iofs har ni även tre barn, men ändå rätt höga summa. Vi är inte ensamma om att lägga enorma mängder på mat med andra ord, haha :)
GoForFit

#4: Sophia
2017-01-23 @ 01:43:49

Oj det låter galet mycket! Vi är två personer och betalar nästintill all mat och hämtmat på vårt Ica-kort. Ica påstår att vi köpt mat för 23000kr under 2016, känns snarare som vi ligger på +/- 3000kr i månaden och då köper vi mycket ekologiskt och alltid bra råvaror :) Tror vi sparar in mycket på att storhandla två gånger i månaden och sedna försöka använda upp det innan vi köper till nya saker. Sen köper vi oftast kött på erbjudande och gärna eko där med!

Svar: Det är jättebra ju! Vi storhandlar också, en gång i veckan dock, så ibland funderar jag över vad det är som drar iväg så mycket... vi äter visserligen stora mängder, men SÅ mycket bör det inte gå på! Nä, vi måste börja se över vad vi köper helt enkelt, den kostanden borde ju definitivt gå att få ned en hel del! Att använda upp allt samt se till att kika efter erbjudanden är ju en bra start iallafall :) Vi kan slarva med att äta upp saker ibland, vissa produkter blir ståendes och blir dåliga... där kan vi bättra oss!
GoForFit

#5: Sophia
2017-01-23 @ 01:43:51

Oj det låter galet mycket! Vi är två personer och betalar nästintill all mat och hämtmat på vårt Ica-kort. Ica påstår att vi köpt mat för 23000kr under 2016, känns snarare som vi ligger på +/- 3000kr i månaden och då köper vi mycket ekologiskt och alltid bra råvaror :) Tror vi sparar in mycket på att storhandla två gånger i månaden och sedna försöka använda upp det innan vi köper till nya saker. Sen köper vi oftast kött på erbjudande och gärna eko där med!

Svar: Det är jättebra ju! Vi storhandlar också, en gång i veckan dock, så ibland funderar jag över vad det är som drar iväg så mycket... vi äter visserligen stora mängder, men SÅ mycket bör det inte gå på! Nä, vi måste börja se över vad vi köper helt enkelt, den kostanden borde ju definitivt gå att få ned en hel del! Att använda upp allt samt se till att kika efter erbjudanden är ju en bra start iallafall :) Vi kan slarva med att äta upp saker ibland, vissa produkter blir ståendes och blir dåliga... där kan vi bättra oss!
GoForFit

#6: Hanna Karlsson
2017-01-23 @ 09:21:52

Vi ligger på ungefär 6500 i månaden (det är inklusive småhandlingar). Vi är fem personer, två vuxna och tre barn i åldrarna 13,10 och 5.

Svar: Tack för ditt svar, så intressant att höra! Det är riktigt bra, den kostanden skulle jag också vilja få end oss till, ca 1500-2500 per vuxen person känns väldigt mycket mer rimligt :)
GoForFit

#7: Ida
2017-01-23 @ 13:12:06

Man tänker aldrig på det men det är sjuka mängder man lägger på mat! Vi är 2 i vårt boende + 2 hundar, vi lägger nog mellan 2000-3000 i månaden! Plus att det blir en massa matlådor till skola och jobb såklart!

Svar: Nä, men visst?! Det lät mer rimligt, vi skulle nog kunna få ned våra kostander lite. Får helt enkelt se över vad och hur vi äter :) Tack för ditt svar :**
GoForFit

#8: Netti Starby
2017-01-23 @ 13:46:23

Jag har mina barn hos mig varannan vecka och jag tror att det går åt mellan 3000-4000 kr i månaden. Är inte säker men ska kolla upp det om jag vågar :-D Kramis

Svar: Det lät som en betydlgit rimligare summa, haha :) Tack för ditt svar :* Kram!
GoForFit

#9: Marianne
2017-01-23 @ 14:09:03

Jag uppskattar att vi lägger ca 3000- 3500 i månaden i affären, men sen köper vi hel kalv, helt lamm, har egna höns samt får en hel del vilt....

Svar: Det är riktigt bra! Och vilken lyx att få vilt! Är det någon i familjen som jagar? :)
GoForFit

#10: Marianne
2017-01-23 @ 14:09:42

Glömde säga att vi är två vuxna

#11: Maddis
2017-01-23 @ 15:28:35

Vi är två vuxna och 2 barn (4 och 3 år) och lägger ca 9000 kr i månaden. Men måste säga att sommaren med alla grillkvällar i nytt hus förstörde vårt matkontot 😬 Under hösten har det blivit runt 6000kr/mån. Men då har dessutom mannen matkort genom jobbet så hans luncher är inte medräknade.. och barnen går på förskola så frukost, lunch och mellanmål för dem i veckan äts inte hemma. Det blir sjuka summor!! Men vi har sagt att om de är något vi ska lägga pengar på så är det bra mat.

Svar: Också en hög summa! 6000kr kändes väl lite mer rimligt, men ja, man lägger verkligen otroligt mycket pengar på mat. Men vi resonerar lite som er också, vi vill ha bra mat och är beredda att ha ett högt matkonto, men just nu är det lite VÄL högt känner jag... Tack för att du svarade, så intressant! :*
GoForFit

#12: Maddis
2017-01-23 @ 15:28:36

Vi är två vuxna och 2 barn (4 och 3 år) och lägger ca 9000 kr i månaden. Men måste säga att sommaren med alla grillkvällar i nytt hus förstörde vårt matkontot 😬 Under hösten har det blivit runt 6000kr/mån. Men då har dessutom mannen matkort genom jobbet så hans luncher är inte medräknade.. och barnen går på förskola så frukost, lunch och mellanmål för dem i veckan äts inte hemma. Det blir sjuka summor!! Men vi har sagt att om de är något vi ska lägga pengar på så är det bra mat.

Svar: Också en hög summa! 6000kr kändes väl lite mer rimligt, men ja, man lägger verkligen otroligt mycket pengar på mat. Men vi resonerar lite som er också, vi vill ha bra mat och är beredda att ha ett högt matkonto, men just nu är det lite VÄL högt känner jag... Tack för att du svarade, så intressant! :*
GoForFit

#13: Sara
2017-01-23 @ 15:45:38

Hej, jag och min sambo brukar köpa mat för ca 4000kr i månaden. Vi kollar inte ofta på reapriser utan vi köper saker som är gott och som vi vill äta :)
Sen spenderar vi kanske max 1000kr gällande utemat

Svar: Det lät ju betydligt bättre! Den summan skulle jag också vilja få ned vårt matkonto till. 2500kr / person skulle kännas helt okej, nu är orimligt högt :o Tack för ditt svar :*
GoForFit

#14: Linda
2017-01-23 @ 18:46:05

Oj, det låter väldigt mycket. Jag lägger lite drygt 1500 i månaden, då ingår hushållsartiklar. Jag äter bara ren mat och lagar allt från grunden (ja kanske inte knäckebröd och ost men ja) och kan ändå handla i princip vad jag vill tycker jag, som hela bönor till kaffet eller dessertost ibland.

Svar: Det lät som en betydlgit bättre summa! Vi äter iofs rätt mycket mat och då samtidigt, precis som du, rent och lagat från grunden. Men vi skulle nog kunna prioritera om på sina håll och få ned kostnaderna! Tack för ditt svar, så intressant att höra :D
GoForFit

#15: Amanda Jona [SPONTAN]
2017-01-23 @ 20:07:18

Men hjälp, det lät ju jättemycket! Jag och min sambo har snittat på 3000 kronor i månaden för oss två tillsammans :)

Svar: Jäklar! Det är riktigt bra! HUR GÖR NI? Haha! Nä, vi måste verkligen få ned vårt matkonto, 7400kr för två pers är alldeles för mycket, era 3000kr hade klingat bättre, haha :)
GoForFit

#16: emmawagenius
2017-01-23 @ 20:28:05

sv; Haha what, världen är liten! Mycket möjligt att det var jag :*

Kramkram

Svar: Haha, kul! Kram :))
GoForFit

#17: Dess
2017-01-23 @ 20:40:47

Vi har budget på 3000kr/månad. För mig och sambon, det har alltid räckt. Där drar vi även hämtmat om vi äter tillsammans. Men vi är båda studenter.
En kul grej är däremot att mat, upplevelser och att ge till andra är det man blir lyckligast av att spendera sina pengar på :)

Svar: Det låter superbra ju! Jaså? Men då måste vi vara riktigt lyckliga ju, kanske ska fortsätta spendera så mycket?! Haha ;) Nä, vi skulle nog kunna få ned våra kostnader på mat en hel del och fortfarande kunna äta bra mat samt äta ute lika ofta som nu om vi bara prioriterade om på vissa punkter :)
GoForFit

#18: jeweljulia.blogg.se
2017-01-24 @ 12:56:02

Vi lägger runt 4000-5000:-/månad på mataffärer. Då är vi två vuxna och ett blöjbarn. Vi slösar inte gärna mat utan försöker slänga så lite som möjligt och äta ur kylen innan vi handlar på nytt.

Svar: Låter mycket bättre! Där har vi en punkt vi måste jobba på - att faktiskt äta upp allt innan vi köper nytt. Vissa gånger kan det bli att saker blir ståendes i kylen och därmed blir dåliga..
GoForFit

#19: jeweljulia.blogg.se
2017-01-24 @ 12:56:03

Vi lägger runt 4000-5000:-/månad på mataffärer. Då är vi två vuxna och ett blöjbarn. Vi slösar inte gärna mat utan försöker slänga så lite som möjligt och äta ur kylen innan vi handlar på nytt.

Svar: Låter mycket bättre! Där har vi en punkt vi måste jobba på - att faktiskt äta upp allt innan vi köper nytt. Vissa gånger kan det bli att saker blir ståendes i kylen och därmed blir dåliga..
GoForFit

#20: Yasmine
2017-01-24 @ 16:25:58

Jag brukade också lägga 3500-4500 kr på mat (jag bor själv) men nu har jag halverat det till ca 2000 kr/månad

Svar: Åh, grymt ju! Vad ändrade du på för att få ned kostnaderna så pass? :))
GoForFit

#21: Yasmine
2017-01-24 @ 16:45:47

(Tycker det e bra att jämföra med hur många andra lever/hur mkt de lägger på mat för jag upplevde det alltid att jag la ÖVERDRIVET mycket pengar på mat än andra förut iaf...)

Svar: Ja, men visst är det?! Jag inser ju nu hur snuskigt mycket pengar vi lägger på mat om man jämför med de flesta, haha...
GoForFit

#22: Helene
2017-01-24 @ 19:50:31

Jag lägger i genomsnitt 6000 kr på mat i månaden själv. Då ingår utemat också. Vi äter kanske 2-3 ggr /månaden på restaurang o kanske 2-3 ggr/ månaden annan utemat.
Allt beror ju på vilken mat man väljer. För mig är det viktigt med ekologiskt o närproducerat o då tycker inte jag att det är dyrt.

Svar: Oj, du lägger också otroligt mycket pengar på mat med andra ord! Ja, det är viktigt för oss också, bra mat prioriterar vi och därmed accepterar vi ett högre matkonto, men nästan 7500kr på två pers (ej utemat inkluderat, eller småköp) känns lite väääl högt ändå :/
GoForFit

#23: Amanda
2017-01-24 @ 20:35:09

Jag såg vår sammanfattning från Ica-kortet: 100000 kr förra året. Känns helt sinnessjukt! Men med det inkluderas alla inköp på Ica (mat, förbrukningsvaror osv), all utemat tillsammans samt eventuella inköp på systemet. Utemat när vi är själva/med vänner utan den andre betalar vi separat. Vi är två vuxna + ett barn som vistas hos oss för det mesta. Vi hade säkert kunnat dra ner på matkostnaderna men samtidigt tycker vi det är viktigt med bra, ren, färsk mat. Svenskt kött, mycket grönsaker osv. Jag intalar mig att det är värt det, mycket mer värt än att köpa något extra klädesplagg eller vad man nu lagt pengarna på :)

Svar: Galet!! Jaha, ni köper utemat på ica-kortet då? Isåfall spenderar vi näst intill lika mycket... jag vill nog inte ens veta vad den totala summan blir för oss.. Ja, men exakt så resonerar vi också, därmed accepterar vi ett högt matkonto. Men nästan 7500kr per person varje månad känns lite VÄL högt. Tror vi skulle kunna pressa ned det rätt ordentligt och fortfarande äta bra och ren mat. Så intressant att höra hur mycket andra spenderar och prioriterar! Tack för ditt svar :*
GoForFit

#24: ExklusivaMoi
2017-01-24 @ 21:28:27

Mjaaaa matpeng till att handla i mataffären ligger nog på si så där 2000-2500kr månad sen ytterligare 1500kr (inte varje månad) på AW/utgång =)... på mitt arbete är mat inräknad så där spar jag en hel del med att äta mig mätt på jobbet, hehehee! Skulle kunnat spara hyfsat duktigt om jag inte hade valt, som ni gör också, att lägga de extra kronorna på ekologiskt och närproducerat med kvalité på livsmedlet + att jag älskar att köpa fint i saluhallar <3

Svar: Det lät betydligt bättre :) Vi skulle nog kunna trycka ned våra kostnader en del! Lyx att få lunch på jobbet ;)
GoForFit

#25: Fani
2017-01-25 @ 07:22:58

Åh den där hasselnötsdrycken måste jag testa, aldrig gjort faktiskt :)

Svar: Den är jättegod :D
GoForFit

#26: Melinda
2017-02-02 @ 16:11:45

vi är två stycken och äter kanske för 7000kr/mån max om man räknar all utgift för mat.

Svar: Tack för ditt svar :* Inklusive småköp samt restaurangmat då? Det känns ju helt okej, rätt högt om ma går på genomsnittet såklart, men den summan hade jag känt var helt okej ändå! :)
GoForFit

#27: Melinda
2017-02-06 @ 16:50:01

Jag skulle säga att det är inklusive våran utemat. Men om vi ska höfta så 9000kr kanske! Inte mer! :p

Jag börjat med nyttig livsstil utan sånt och din blogg är min inspirationskälla! :D Ska göra en order på Bodystore när jag får lön bla sirap ska beställas! Ser galet gott ut! :D Du är min stora inspiration, Linn <3 DU ÄR SÅ BÄST!

Svar: Okej! Det är galet vad mycket pengar man lägger på mat! Meeeen, älskar man mat så gör man, haha!
Men åh, såååå himla glad du gör mig! Sitter här med ett stort leende på läpparna nu! TACK söta du! ❤ (Och fibersirap är helt galet gott, jag är helt besatt av den produkten, haha!)
GoForFit

#28: Melinda
2017-02-07 @ 18:38:11

Ska beställa lite gottigheter nu från Bodystore! Blir bla jordgubb-och chokladsirap från Walden Farms, fiberhusk, ketchupen (original) och sen lite annat skoj! :D

Du är verkligen det! Kollar hela tiden på tips på mat och vad man kan ha till. Började min träning igår och så taggad! Du får mig mer taggad med allt gott och fräscht man kan äta istället för allt socker som finns i det "vanliga" livsmedlen! :D TACK <3

Svar: Mums!! Jordgubbssirapen är sååå god! Chokladen smakar lite mer "kemiskt" men är urgod som topping när man inte använder alltför stora mängder. Men alltså, söta du!! Blir såå glad! Fortsätt kötta på, du är grym! :D <3
GoForFit

Powered by Jasper Roberts - Blog
Min profilbild

goforfitse@gmail.com »

LINN STRÖMBERG@INSTAGRAM:

Follow on Bloglovin Follow on Instagram Follow on Facebook


Translate this blog:

mytasteswe.com

Sök i bloggen

Kategorier

Arkiv

Arkiv

2017:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

2016:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2015:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2014:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2013:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

2012:

09 11 12
RSS 2.0